Committees & Boards

There are a number of legislative bodies in the City of Lockport that are tasked with providing feedback and recommendations to the common council and mayor. Learn more about the different committees and boards that are all working to improve the quality of life for businesses and residents of Lockport.

Current Committees

AUDIT COMMITTEE

(Three members – no defined term limit)

Est. by resolution Dec. 14, 2014

Paul Mullane, Chairman
15 Continental Drive

Jay Dry Chairman
50 Obrien Drive

Vacant

BOARD OF ASSESSMENT REVIEW

(3-5 members – five-year term)

(Mayor recommends – council appoints)

Established in 1971, this independent board presides over grievance day and hears formal grievance complaints on assessments.

Henry Schmidt
578 Willow St. 
Term expiration: Sept. 30, 2018

Debra R. Allport
161 Lincoln Ave.
Term expiration: Sept. 30, 2019

Jeffrey Seekins
27 Harding Ave.
Term expiration: Sept. 30, 2020

Kathleen Haley
164 Trowbridge St.
Term expiration: Sept. 30, 2021

Christopher E. Dool
809 Willow St. 
Term expiration: Sept. 30, 2022

BOARD OF ETHICS

(Three members + one alternate – three-year term)

§18-19 Established July 27, 1970; revised April 23, 2014

(Mayor recommends – council appoints)

This board was established as an advisory board to both officials and employees. Makes recommendations on adoption and amendments to code.

Kathy Sparks DiMillo
73 Lincolnshire Drive
Term expiration: July 2, 2020

Shelley A. Richards
385 Pine St.
Term expiration: July 2, 2018

Mary Brennan Taylor
480 Pine St.
Term expiration: July 2, 2019

Margaret Truax (alternate)
29 Spruce St.
Term expiration: Oct. 15, 2020

BOARD OF ESTIMATE & APPORTIONMENT

Established Article V. §C-101

Mayor

Finance Committee Chairman

City Treasurer

Budget Director

Corporation Counsel

Commissioner of Public Works

City Clerk

BUILDING AND GROUNDS ACCESSIBILITY COMMITTEE (Ad-Hoc)

Established by resolution Jan. 24, 2018

Richard Abbott, Alderman
Chairman 
Term expiration: Dec. 31, 2019 

CIVIL SERVICE COMMISSION

(Six-year term)

Established prior to 1948 to administer Civil Service Law for the city, school district, library and housing authority. Classifies jobs related to personnel function and processes disciplinary proceedings.

Gary Terwilliger
65 Regent St.
Term expiration: May 31, 2018

Kevin Clark
Hi-Point Drive
Term expiration: May 31, 2020

William Agronin
11 Berkley Drive
Term expiration: May 31, 2022

COMMUNITY CABLE COMMISSION

(Three-year term)

§10-4 Established Dec. 1, 1976

This board meets on demand to exercise authority and power for the city and town of Lockport with respect to the awarding and regulation of cable TV franchise.

  • Mayor recommends – Council appoints
  • Chairman is joint appointment by mayor and town supervisor
  • Council member appointment is for their term of office


CITY APPOINTMENTS
(3 + alderman)

Lynn Harper
30 Corinthia St.
Term expiration: Dec. 31, 2018

Edward E. Sandusky
43 Woodbury Drive
Term expiration: Dec. 31, 2019

David Wohleben
145 Lincoln Ave.
Term expiration: Term of office (Dec. 31, 2019)


TOWN APPOINTMENTS
(3):

Patricia George
Term expiration: Dec. 31, 2017

Daniel Antkowaik
Term expiration: Dec. 31, 2017

John Moskaliak
Term expiration: Dec. 31, 2018

ENVIRONMENTAL ADVISORY COMMITTEE (Ad-Hoc)

Established by resolution Jan. 24, 2018

Joseph Oates, Alderman
Term expiration: Dec. 31, 2019

Daniel J. Stapleton
5901 Collins Drive
Term expiration: March 27, 2020

Gregg Sutton
47 Jesson Parkway
Term expiration: March 27, 2020

FIRE BOARD

(Five members – four-year term)

ART VII established 1911

Advisement and management of the Fire Department. All actions may be reviewed, modified or rescinded by the Common Council. Alderman representative appointed for term of political office.

Christopher Prucha
10 Berkley Drive
Term expiration: Dec. 31, 2018

Richard Abbott
93 Lewis St.
Term expiration: Term of office (Dec. 31, 2019)

Patrick Schrader
32 Gaffney Road
Term expiration: Dec. 31, 2019

Kathryn Fogle
35 Bacon St.
Term expiration: Dec. 31, 2020

Jeffrey Schratz
390 Locust St.
Term expiration: Dec. 31, 2021

HISTORIC PRESERVATION COMMISSION

(Nine members – four-year term)

116-2 Established Sept. 17, 2008

Robert J. Hagen, Chairman
562 Locust St.
Term expiration: April 15, 2013

Kevin J. McDonough
70 Lakeview Parkway
Term expiration: April 15,

Margaret Truax
29 Spruce St.
Term expiration: April 15,

Craig E. Bacon
739 Walnut St.
Term expiration: April 15,

Patricia J. Starr
419 Market St.
Term expiration: April 15,

Michael Tomaino
65 Lakeview Parkway
Term expiration: April 15,

Denice Minderman
703 East Ave.
Term expiration: April 15,

Julie Muscato
567 Locust St.
Term expiration: April 15,

Bruce Ader
53 Park Place
Term expiration: April 15,

Edward Sandusky
43 Woodbury Drive
Member Emeritus

HOUSING AUTHORITY

(Five members – five-year term)

116-2 Established Sept. 17, 2008

The Lockport Housing Authority has general supervision, control and management of the department. This is an autonomous city department.

David P. Smith, Chairman
49 Regent St.
Term expiration: April 26, 2018

Flora M. Hawkins
199 West Ave.
Term expiration: April 26, 2019

Maria Updegraph
150 Spaulding St.
Term expiration: April 26, 2020

Gerald DeFlippo
320 West Ave.
Term expiration: April 26, 2022

Vacant

LABOR NEGOTIATING COMMITTEE

This committee negotiates contracts, reviews working conditions and union problems, interpretations and information.

David Blackley 
Deputy Corporation Counsel

Anne E. McCaffrey
Mayor

Scott Schrader
Director of Finance

David Wohleben
Alderman

AFSCME Representative

CSEA Representative

LICENSE REVOCATION BOARD

(Five members – two-year term)

§66-22 Building Construction Administration, Building Contractors

Joseph Oates, Alderman
Term expiration: Term of office (Dec. 31. 2019)

Brian Bull
179 Irving St.
Term expiration: March 21, 2017

James M. Palladino
110 Webb St.
Term expiration: March 21, 2017

Daniel Sheehan
189 Willow St.
Term expiration: March 21, 2017

Jason Dool
Chief Building Inspector

NIAGARA COMMUNITY ACTION PROGRAM

(One-year term)

John Lombardi III
329 Chestnut St.
Term expiration: Dec. 31, 2018

PLANNING & ZONING BOARD

(Seven members – three-year term)

§190-185 Established in 1946

Prepare, adopt and revise comprehensive plan for the city. Approve new building construction and advise mayor and council on comprehensive plan. Recommend to council any rezoning or zoning ordinance amendments.

Charlene M. Seekins-Smith, Chairman
77 Coolidge Ave.
Term expiration: Oct. 14, 2019

Craig Hugill
23 Utica St.
Term expiration: Oct. 14, 2019

David Chamberlain
10 Kingston Circle
Term expiration: Oct. 14, 2017

Terry K. Harmon
57 Regent St.
Term expiration: Oct. 14, 2018

Marshall Roth
110 Locust St.
Term expiration: Oct. 14, 2018

Jeff Tracy
5 Cherry St.
Term expiration: Oct. 14, 2018\

Robert Bragg
536 Willow St.
Term expiration: Oct. 14, 2020

PLUMBING BOARD

(Five members – three-year term)

Chapter A192 §40-b; In effect since 1893

State mandated board whose primary function is to give tests and issue plumbers licenses.

David Pynn
7901 Chestnut Ridge Road, Gasport
Term expiration: Dec. 31, 2017

Gregory Zakrzewski
7457 Lincoln Ave.
Term expiration: Dec. 31, 2018

Rick Hamilton
7068 Akron Road
Term expiration: Dec. 31, 2019

Clayton Dimmick
Plumbing Inspector

Vacant

POLICE BOARD

(Five members – four-year term)

ART VI Established 1911

Advisement and management of the Police Department. All actions may be reviewed, modified or rescinded by the Common Council. Alderman representative appointed for term of political office.

David Wohleben 
145 Lincoln Ave.
Term expiration: Term of office (Dec. 31, 2019)

John T. Pitrello
409 Pine St.
Term expiration: Dec. 31, 2021

Thomas Murphy
268 Genesee St.
Term expiration: Dec. 31, 2021

Flora Hawkins
199 West Ave.
Term expiration: Dec. 31, 2019

Timothy Walsh
414 Locust St., Apt. 1
Term expiration: Dec. 31, 2010

TRAFFIC ADVISORY COMMITTEE

(Five-year term for four city-at-large members)

Chapter 42 established 1962

Coordinate traffic activities. Provide educational activities in traffic matters. Supervise, prepare, publish traffic reports. Receive complaints regarding traffic and safety. Review and/or initiate proposals for installation, changing or removal of traffic control devices and establish traffic control measures.

David J. Haylett
Junior Deputy Corporation Counsel
Term expiration: Term of office (Dec. 31, 2018)

Robert Spencer
507 Hawley St.
Term expiration: June 1, 2018

Richard Clark
289 Washington St.
Term expiration: June 1, 2019

William C. Beshaw
15 Briarwood Drive
Term expiration: June 1, 2020

Michael Tracy
10 Cherry St.
Term expiration: June 1, 2021

Michael Niethe
Police Chief

Patrick Brady
Fire Chief

Rolando Moreno
Assistant City Engineer

Todd Sukdolak
Assistant Principal, Lockport High School (school district liason)

Michael Hoffman
Director of Streets and Parks

Larry Eggert
Chairman Public Health & Safety

VETERAN’S COMMITTEE (Ad-Hoc)

Ad-Hoc effective Oct. 4, 2016

David Wohleben
145 Lincoln Ave.

Rick Abbott
93 Lewis St.

Richard Clark
289 Washington St.

Gordon Bellinger
5548 Mapleton Road

Mike Walker
100 Irving St.

Dan Marsh
40 S. Transit St.

Mike Hanley
6526 Amy Lane

Ray Pierce
92 Allen St.

Ken Gutowski
7545 Lincoln Ave.

Christine Bryan Simon
56 Grant St.

Paul Siejak
6259 Hamm Road

YOUTH BOARD

14 members – three-year term

Established 1958; amended Oct. 20, 1971

Evaluate and advise department activities, study needs of city youth, and decide on resource (federal/state money) allocations.

Amanda Farrell (Youth Committee Chairman)
Alderman
Term expiration: Dec. 31, 2019

Richard E. Abbott (Youth Committee)
Alderman
Term expiration: Dec. 31, 2019

Joseph Oates (Youth Committee)
Alderman
Term expiration: Dec. 31, 2019

Melissa Niver
44 LeVan Ave.
Term expiration: May 1, 2018

Lewie Cunningham Jr.
14 Bewley Parkway
Term expiration: May 1, 2018

Flora Hawkins
119 West Ave.
Term expiration: May 1, 2018

Douglas Haak, Jr.
Term expiration: May 1, 2018

William Agronin
11 Berkley Drive
Term expiration: May 1, 2018

Dennis Stachera
20 Regent St.
Term expiration: May 1, 2018

Kathryn Fogle
35 Bacon St.
Term expiration: Dec. 31, 2018

Demetrius Grant
102 Bridlewood
Term expiration: Dec. 31, 2018

ZONING BOARD OF APPEALS

(Seven members – three-year term)

Established 1948

This board has power to grant relief from zoning ordinance regulations as a quasi-judicial body. The only relief from this board is Supreme Court.

Sheila M. Tracy
19 Grosvenor St.
Term expiration: Nov. 15, 2020

Lynn Harper
30 Corinthia St.
Term expiration Nov. 15, 2018

William Kevin Foltz
94 N. Transit St.
Term expiration: Nov. 15, 2018

Thomas E. Hull
313 Willow St.
Term expiration: Nov. 15, 2019

Meghan Lutz
207 Washington St.
Term expiration: Nov. 15, 2019

Nancy Babis
138 Grant St.
Term expiration: Nov. 15, 2019

Andrew Rosenberg
268 Genesee St.
Term expiration: Nov. 15, 2020